0(212)-909-2884 Giriş Yap
OTP SMS’e Dair Her Şey

OTP SMS’e Dair Her Şey

OTP SMS, tek kullanımlık şifre anlamına gelen ve yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere karışık olarak oluşturulup, kullanıcıya mesaj olarak iletilen ve güvenlik önemli olarak bilinen kısa kod hizmetidir.

OTP (One Time Password) SMS hizmeti; ticari işletmelerin ya da bankaların güvenlik ve doğrulama kodu olarak kullandığı ve saniyeler içerisinde iletilmesi gereken mesajların tümüdür. Kişisel bir kullanım alanına erişmek isteyen kişilerin güvenliğini korumak için firmalar tarafından OTP SMS hizmeti tercih edilmektedir. OTP SMS hizmeti, toplu SMS firmalarının sistemlere API aracılığıyla entegre edilmesiyle kullanıma açılır.

OTP SMS hiçbir zaman kopyalanamaz, başka bir kullanıcıya yönlendirilemez ya da başka bir kişi tarafından kullanılamaz. Bu özellikleri sayesinde OTP SMS, yalnızca tek bir kişinin kullanımına özeldir ve başka bir kişi aynı kodla işlem sağlayamaz.

OTP SMS’in Kullanım Alanları

Şifre Yenileme İşlemi

Üyelik işlemlerinde ya da kullanıcıların gerçek kullanıcılar olduğunu kontrol edebilmek için kullanılan bu yöntemde, kullanıcıların telefonuna rastgele oluşturulan ve kısa bir süre içerisinde geçerliliğini yitirecek olan mesaj iletilir.  OTP SMS sistemi için önemli olan SMS’lerin hiçbir trafiğe takılmadan hızlı bir şekilde iletilmesini sağlamaktır.

3D Secure – Güvenlik Kodu

Banka kartı ya da kredi kartı aracılığıyla yapılan internet alışverişlerinde güvenliği korumak ve dolandırıcılığın önüne geçmek için kullanılır. Birçok bankanın uyguladığı bu sistemde kullanıcı otomatik olarak güvenlik ekranına yönlendirilir ve sisteme kayıtlı olan telefon numarasına iletilen kodu doğrular. Böylelikle kullanıcı, güvenle alışverişini gerçekleştirebilir. 

Şifre Yenileme

Üyelik isteyen sistemlerde kullanıcının gerçek kullanıcı olduğunu test etmek amacıyla kullanılır. Kullanıcı yalnıza telefonuna iletilen kodu doğru bir şekilde sisteme girerse, şifresini güncelleyebilme hakkına sahip olur.

OTP SMS API Kurulumu

Uygulamanız ya da yazılımınızla kolayca entegre ederek doğrulama ya da güvenlik kodlarınızı 1 to 1 kanal üzerinden herhangi bir trafiğe takılmadan saniyeler içinde gönderebilirsiniz.

Zorlu SMS olarak, OTP SMS kullanımı için ek bir ücret talep edilmemektedir, almış olduğunuz SMS paketleri üzerinden ücretlendirilerek, SMS düşümü yapılmaktadır.

Siz de OTP SMS aracılığıyla kullanıcılarınızın güvenliğini koruyabilir, güvenle internet bankacılığı ya da online alışveriş yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.ZorluSMS ile  Markanıza  Hız ve Değer Katın!
Ara